Opis:

W zasadzie jest to dość prosty trik ale zła ocena wysokości może być sporym zagrożeniem. Dokładnie mowiąc jest to ładna negatywka wykonana tylko kilka metrów nad ziemią.

Podstawowa techinka:

Jeżeli twoje drogi sterowania są dość długie, nawin jeden raz sterówki na ręce i wysuń swoje ciało z uprzęży, tak jakbyś się chciał przygotować do normalnego lądowania. Lecąc nisko nad ziemią pod wiatr zwolnij skrzydło do prędkości minimalnej po przez płynne zaciągnięcie sterówek. Dzięki temu wybierzesz prędkość i uzyskasz mała górkę/hopę. Dalej kiedy będziesz mniej więcej 1-2 metry nad ziemią gwałtownie odpuść lewą sterówkę do góry i złap wysoko wszystkie lewe taśmy. W tym samym momencie dociągnij ostro prawą sterówke w dół aby przeciągnąć prawą stronę skrzydła na większym kącie natarcia paralotni. Czasza skrzydła zacznie się obracać a Ty za chwilę dotkniesz ziemi. Wszystko to będzie miało miejsce w trakcie obrotu skrzydła o 270-360 stopni. Jeżeli wykonałeś wszystko poprawnie i Twój timing jest odpowiedni cały proces lądowania i wykonania figury będzie bardzo delikatny.

Zaawansowana technika:

Do bardziej spektakularnych lądowań z helikoptera potrzebujesz prędkości którą trzeba uzyskać wcześniej. Na przykład: 4-5 metrów nad ziemią zwolnij symetrycznie skrzydło i odpuść sterówki do góry tak aby zanurkowało (podobnie jak przy huśtawce). W trakcie nurkowania zaczniesz zbliżać się do ziemi, gdy znajdziesz się w najniższym punkcie (pilot pod skrzydłem) i jesteś blisko ziemi zacznij płynnie i symetrycznie hamować skrzydło podobnie jak w podstawowej technice. Zaczniesz uzyskiwać dużą górkę na dużo większej prędkości, a na wysokości około 2m nad ziemią przeciągnij dynamicznie prawą stronę skrzydła i przerzuć ciężar ciała również na prawą stronę (tak jakbyś chciał na siłe odwrócić się twarzą do skrzydła), pociągając prawą sterówkę na dół, a lewą sterówkę w tym samym momencie odpuść całkowicie do góry. Paralotnia za Twoimi plecami zacznie się obracać na dużo większej prędkości niż w przypadku techniki podstawowej. Zaraz po przeciągnięciu jednej strony skrzydła, w trakcie obrotu musisz prawą sterówkę podnieść trochę do góry. Dzięki temu czasza obróci się czysto za Twoimi plecami i powinna być całkowicie wypełniona (podobna technika jak w przypadku normalnego helikoptera). Cały obrót skrzydła o 360 stopni powinien zdąrzyć się wykonać zanim dotkaniesz nogami ziemi. Po wylądowaniu będziesz miał jeszcze chwilę czasu aby szybko złapać taśmy rzędu "A" i utrzymać skrzydło. Jeżeli wykonałeś wszystko poprawnie skrzydło nawet nie dotknie ziemi a samo lądowanie na nogi będzie dość delikatne.

Zagrożenia:

Oczywiście największym zagrożeniem jest zła ocena wysokości, uderzysz wtedy z dużą siłą o ziemię co może doprowadzić do poważnych kontuzji. Trik należy ćwiczyć na początku tylko i wyłącznie nad równym terenem, najlepiej nad piaskiem czy śniegiem. Wyskość wykonywania figury nie powinna być większa jak 1-2 metry. Tak czy inaczej nie potrzebujesz więcej wysokości by wyglądało to ładnie. Przy zerowej sile wiatru będą duże problemy z utrzymaniem równowagi po wykonaniu figury. Twoja prędkość postępowa względem ziemi będzie bardzo duża, a dalej znów łatwo o kontuzję. Podczas treningu przede wszystkim należy posiadać obuwie wysokie, za kostkę.

Film:

Wkrótce...

Spotkać mnie możesz

Na Skalce
Na Velkym Javorniku
Na Javorovym

Copyright

Copyright © 2024 Flyordie - największa baza paralotniowych przewodników. Wszelkie prawa zastrzeżone.