Asymetryczna Spirala jest w zasadzie wing-overem, który jest wykonywany tylko w jedną stronę. Timing przerzucania ciała jak i hamowania skrzydła jest również bardzo podobny. Nie wylatujesz tak wysoko jak w potężnych wing-overach, lecz z dużo większą energią. To jest własnie powód dlaczego takie figury jak looping, asymetryczny sat, tumbling są wykonywane bezpośrednio ze spirali asymetrycznej.

Wejście:

Zacznij robić duże wing-overy. W momencie gdy poczujesz się w nich komfortowo i timing będzie dobry, kontynuuj ruch jednak tylko na jedną stronę (na prawo w naszym wypadku), bez zmiany kierunku:

Zaraz po tym jak w ostatnim wing-overze wykonywanym na prawo miniesz najwyższy punkt, nadaj paralotni proste i symetryczne nurkowanie po przez przerzucenie ciężaru ciała na lewo. Chwile po tym (ponieważ trwa to bardzo krótko) przerzuć maksymalnie ciężar ciała na prawo, pociągając przy tym dość sporo prawej sterówki, momencie gdy znajdujesz się dokładnie pod skrzydłem. Zaowocuje to bardzo szybkim lecz niezbyt wysokim zwrotem. Nie pozostawiaj swojego ciała na prawej stronie i nie trzymaj prawej sterówki dość długo, tylko krótkie ale impulsywne wejście jest potrzebne. Zaraz po tym jak miniesz najwyższy punkt, przerzuć ciało znów na lewą stronę by wykonać jeszcze raz symetryczny prosty powrót pod skrzydło. W najniższym punkcie (pilot dokładnie pod skrzydłem) znów dość impulsywnie prawa sterówka i ciężar ciała na prawo. I tak dalej...

Różnice pomiędzy wing-overami a spiralą asymetryczną:

W wing-overach zaczynasz przerzucać ciało dużo wcześniej przed najniższym punktem, i zaciągasz sterówkę wcześniej lub blisko tego punktu. W Spirali Asymetrycznej przerzucasz ciało i dokładasz sterówkę dokładnie w tym samym momencie w albo tuż przed najniższym punktem (zależy to od tego jak dynamiczne i wysokie chcesz zbudować asymetryczne spirale).

W wing-overach zaraz po tym jak zaczynasz następny zwrot zostawiasz ciało na stronie i trochę później dokładasz sterówkę. W spirali asymetrycznej by zacząć następny zwrot wykonujesz tylko impulsywne wejście po przez krótkie ale mocne hamowanie i dołożenie ciężaru ciała. Zaraz po rozpoczęciu kolejnej asymetrycznej spirali, odpuszczasz hamulec i wracasz ciałem na środek bądź wychylasz się mocniej na zewnętrzną stronę.

Albo:

Wykonaj Sata w prawo. Wyprowadź go szybko, i przerzuć ciało na lewą stronę by prosto i symetrycznie powracać pod paralotnię. W najniższym punkcie dociągnij prawą sterówkę i przerzuć maksymalnie ciało w prawo (od tego momentu tak samo jak powyżej).

Jeżeli chcesz wykonać jakiś inny trik ze spirali asymetrycznej, który wymaga dość dużej energii (np. looping, asymetryczny sat) zacznij przerzucanie ciała i hamowanie tuż przed najniższym punktem. Dzięki temu asymetryczny zwrot nie będzie tak wysoki ale bardziej dynamiczny = bezpieczny.

Podczas dużych wychyleń w asymetrycznej spirali na niektórych skrzydłach należy przyhamować zewnętrzną stronę w celu uniknięcia podwinięcia. Chwilowe hamowanie zewnętrznej strony odbywa się w najwyższym punkcie podczas każdego zwrotu asymetrycznej spirali. Jest to bardzo ważne, ponieważ stosując później połączenia figur nawet małe podwinięcie owocuje ogromną utratą prędkości i energii.

Wyjście:

Wytrać energię po przez jedną, dwie zwitki zwykłej spirali.

Zagrożenia:

Wszystkie zagrożenia które dotyczyły wing-overów, takie jak podwinięcia, krawaty, jeżeli timing jest zły.

Spotkać mnie możesz

Na Skalce
Na Velkym Javorniku
Na Javorovym

Copyright

Copyright © 2024 Flyordie - największa baza paralotniowych przewodników. Wszelkie prawa zastrzeżone.