Trik został wynaleziony przez Raula Rodrigueza w 2000 roku. Jest to Sat wprowadzony z Asymetrycznej Spirali. W różnych częściach świata można się spotkać z nazwą Asymetryczny sat lub Dynamiczny sat, jest to jedna i ta sama figura. Kąt rotacji jest różny (zależy od sposobu wprowadzenia i  może wynosić więcej jak 135 stopni),  pilot porusza się plecami do tyłu zataczając łuki powyżej jak i poniżej skrzydła. Energia zostaje wytracona najcześciej po drugim, trzecim obrocie. Asymetryczny Sat jest idealną figurą by przygotować się do Tumblingu. Jeżeli myślisz by kiedyś opanować tumbling musisz najpierw zmierzyć się z asymetrycznym satem i opanować go do perfekcji. Podczas tego triku doświadczysz dość dużych przeciążeń rzędu 4G, a na skrzydłach akrobacyjnych nawet do 6G.  Miej to na uwadze i zadbaj by trenować tylko na skrzydłach które są w doskonałym stanie technicznym.

Wejście:

Zacznij wykonywać dynamiczną Asymetryczną Spiralę na prawą stronę. Zadbaj o to by była płynna i w osi, staraj się jej nie przekręcać w poszczególnych powtórzeniach. Zaraz po tym jak miniesz najwyższy punkt w ostatniej zwtice asymetrycznej spirali, złap lewą ręką wszystkie taśmy, szybko nawiń raz prawą sterówke na ręce (jeżeli na Twoim skrzydle jest to koniecznie podczas wejścia do normalnego Sata) i wejdź do Sata w prawą stronę. Powinieneś pociągnąć hamulec szybko i pewnie, ale uważaj by nie przeciągnąć skrzydła. Mógłbyś wtedy wykonać olbrzymiego Mac Twista na którego na pewno nie będziesz przygotowany.

Kiedy próbujesz po raz pierwszy asymetrycznego sata, lepiej jest wchodzić do niego wcześniej, powiedziałbym nawet że dużo wcześniej przed najniższym punktem, czyli zanim znajdziesz się pod skrzydłem. Dzięki temu Asymetryczny Sat nie będzie aż tak wysoki, ale będzie bardziej dynamiczny i bezpieczniejszy, potem możesz zaczynać go później i później by uczynić go wyższym i piękniejszym...

Albo:

Możesz go również wykonać z wingovera tą samą techniką, ale tylko na tą samą stronę jaką kończyłeś ostatniego wingovera (Jeżeli ostatni wingover był wykonywany w prawą stronę to do asymetrycznego sata również wchodzisz na prawą stronę). Jeżeli wykonasz go w przeciwną stronę, powstanie z tego Tumbling. W rzeczy samej w Asymetrycznej Spirali jest więcej energii niż w Wingoverze, więc lepiej wybrać to pierwsze rozwiązanie. Pamiętaj prędkość równa się bezpieczeństwo.

Wyjście:

Tutaj wszystko zależy od tego jak wysoki jest Asymetryczny Sat, możesz z niego wyjść na 2 różne sposoby:

Jeżeli Asymetryczny Sat nie jest aż tak wysoki, kolejne obroty przejdą automatycznie w zwykłego Sata, dzięki temu że przytrzymasz go dłużej (możesz pomóc temu po przez przyciągnięcie troche mocniej sterówki której używałeś do wejścia jeżeli skończy się energia). Dalej nie będziesz już wylatywał nad skrzydło ale poczujesz pulsowanie całego układu. Wyjdź z tego wszystkiego tak jak wychodzisz z normalnego sata.

Jeżeli amplituda jest większa (kąt jest większy jak 135 stopni) musisz przyhamować skrzydło by zatrzymać rotację. Dokładnie tak samo robi się to w przypadku Tumblingu. Zwykle możesz wykonać 2, maksymalnie 3 obroty bezpiecznie, zależy to od Twojej techniki i skrzydła. Zdecydowanie bezpieczniej dla Ciebie będzie jak na początku będziesz wychodził  z Asymetrycznego Sata zaraz po 2 obrotach. Z czasem jak nabierzesz wprawy i Twoja technika będzie doskonała możesz możesz wykonać więcej powtórzeń.

Obserwuj skrzydło! Podczas Asymetrycznego Sata, gdy przelatujesz raz powyżej raz poniżej skrzydła, czasza znajduje się raz na tle ziemi, raz na tle nieba (w zależności od momentu). Na końcu 2 ruchu kiedy skrzydło prawie że dosięgnie lini horyzontu i zechce wystrzelić w dół - 3 raz, zatrzymaj je po przez przyhamowanie. W rzeczy samej prawą stronę masz przyhamowaną już dość mocno więc musisz tylko dołożyć pewnie lewą sterówkę (czasem dość mocno i szybko). Odpuść hamulce jak skrzydło zatrzyma sie na przeciwko Ciebie. Zaraz po tym wrócisz pod skrzydło.

Zagrożenia:

Najważniejszą rzeczą jest prawidłowy timing podczas wyprowadzenia. Nie próbuj tej figury jeżeli nie jesteś w stanie sobie wyobraźić w 100 procentach co zobaczysz od wewnątrz z perspektywy pilota. Możesz bardzo łatwo w ten sposób stracić orientację i nie będziesz wiedział co zrobić. Jeżeli nie przyhamujesz skrzydła w odpowiednim momencie i zacznie ono wykonywać następny ruch bez dostatecznej energii, możesz otrzymać ogromne podwinięcia wraz z krawatami lub nawet wpadniesz w liny lub czaszę.

Z powodu dużej energii uzyskiwanej w Asymetrycznej Spirali możesz mieć problem z przeciągnięciem strony by wejść do Asymetrycznego Sata. Uważaj jednak by nie przeciągnąć skrzydła, wywołasz wtedy bardzo dużego Mac Twista.

Trakcie tej figury, konstrukcja skrzydła narażona jest na ogromne przeciążenia. Upewnij się że Twoje skrzydło jest w doskonałym stanie i na pewno wytrzyma te przeciążenia. W innym przypadku liny, ich przyczepy, czy nawet całe komory mogą się dosłownie potargać. Figura jest obecnie uznawana za jedną z bardziej burtalnych która dramatycznie wpływa na stopień wytrzymałości skrzydła. Nie będzie również wesoło jeżeli podczas wejścia urwie Ci sie sterówka. Jeżeli urwie Ci się jakaś linka "A", "B" lub też cała galeria lin, możliwe że już nie będziesz mógł pilotować skrzydła. Skorzystaj wtedy od razu z zapasu!

Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na przeciążenia które dość mocno atakują organizm pilota. Bądź pewien że nie masz problemów ze stawami i przyczepmi mięśni. Może dojść np. do naderwania przyczepów mięśni bądź stawów łokciowych i ramieniowych.

Spotkać mnie możesz

Na Skalce
Na Velkym Javorniku
Na Javorovym

Copyright

Copyright © 2024 Flyordie - największa baza paralotniowych przewodników. Wszelkie prawa zastrzeżone.