Dawno temu zanim połączenie to stało się dużo bardziej popularne piloci akro mówili na to Coconut Spin. Coconut Spin było negatywką, którą pilot uzyskiwał po przez przeciągnięcie sata. W dzisiejszych czasach i przy obecnych konstrukcjach piloci akro wykonują płynne przejście ze sata bezpośrednio do helikoptera. W poniższym opisie zakłada się, że pilot jest w stanie wykonać poprawnie helikopter z normalnego stanu lotu oraz figurę sat.

Przygotowanie:

By zapobiec skręceniu w taśmach, ustaw swoją uprząż do pozycji siedzącej, poluzuj taśmę piersiową maksymalnie, ułóż nogi dokładnie pod deską uprzęży.

Wejście:

Wejdź do Sata na prawą stronę. W momencie kiedy będzie to stabilny Sat zacznij stopniowo mocniej dociągać prawą sterówkę. Gdy zbliżysz się do punktu przeciągnięcia całego układu sterówka będzie bardzo twarda. Dalej Sat zacznie zwalniać, stanie się bardziej pionowy gdzie ostatecznie zostanie przeciągnięty, a siła na sterówce zmaleje. Cały układ przeobrazi się w negatywkę i zaczniesz wracać na dół pod skrzydło. Możliwe że nie będziesz mógł tego wykonać za pierwszym razem, ponieważ siła na sterówce jest naprawdę duża. Szczególnie w przypadku starszych, dużych konstrukcji. Całkiem możliwe że będziesz musiał nawinąć dwukrotnie sterówkę na ręce jeżeli Twoje drogi sterowania są długie. Na skrzydłach akrobacyjnych siły są mniejsze, jednak należy pamiętać o tym że wszystko przebiega zdecydowanie szybciej i dynamiczniej.

Kiedy skrzydło wróci nad Twoją głowę postaraj się wrócić ciężarem ciała do środka, lub lekko na lewą stronę uprzęży, a sterówkę popuść do wysokości pozycji helicoptera. Jeżeli Twoja technika jest dobra, rotacja przeobrazi się w płynny helikopter.

Wyjście:

Jeżeli wszystko wykonałeś poprawnie wyprowadź helikopter normalnie. W innym przypadku nie ryzykuj skręcenia w taśmach i zastosuje pełne przeciągnięcie (fullstall).

Zagrożenia:

Wszystkie zagrożenia które dotyczą Spin (negatywki) i Sata.
Jednak ryzyko poskręcania w taśmach jest trochę mniejsze niż zwykle, gdyż negatywka jest stopniowa i całkiem płynna.

Spotkać mnie możesz

Na Skalce
Na Velkym Javorniku
Na Javorovym

Copyright

Copyright © 2024 Flyordie - największa baza paralotniowych przewodników. Wszelkie prawa zastrzeżone.